9 listopada 2018 roku w naszej szkole miała miejsce uroczysta wieczornica, która upamiętniła 100 – lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Scenariusz inscenizacji, pt. „Pisk Białego Orła” oparty był wokół historii wiejskiej rodziny, mocno naznaczonej patriotyzmem, która w czasie I Wojny Światowej przeżywa wojenną traumę – wymarsz ojca i jednego z synów na front. Ludzie ci ukrywają w swoim domu poetę, który odwołując się często do literatury i poezji okresu zaborów, podtrzymuje i umacnia głęboki patriotyzm domowników, z kolei symbolem wolnej Polski staje się Biały Orzeł, którego głos – pisk, słyszalny w duszy Polaków, nie pozwala tracić nadziei na wolność.
Akcja rozgrywa się w izbie chałupy, a poeta swoją rolę wygłaszał wierszem rymowanym:
„W mej pieśni, bogatej czy biednej –
Przyzna mi ktoś lub nie przyzna –
Żyje, tak rzadka na wargach,
Moja najdroższa Ojczyzna…”
W chacie pojawił się także kot, symbolizujący bierność części wsi polskiej, której obojętny był los ojczyzny. Postawę chłopów, którzy w tym trudnym dla Polski czasie swoją uwagę skupili jedynie na własnym bycie dobitnie podkreśla wypowiedziane przez kota zdanie: „Mnie tam wszystko jedno, byle miska była pełna”.
Na uroczystość licznie przybyli zaproszeni Goście, a także mieszkańcy okolicznych wiosek. Dziękujemy Im wszystkim za przybycie, by świętować tak ważne w tym roku Święto Narodowe.
Przedstawienie przygotowali nasi nasi wspaniali uczniowie – aktorzy pod opieką Magdaleny Kołodziej, Krystyny Kukulskiej i ks. Bogusława Sobusiaka. Natomiast scenografię, która doskonale wprowadzała w klimat XIX wiecznej chłopskiej chaty, przygotowały: Anna Romańska i Danuta Jochym. Jednak tak naprawdę w przygotowanie tak wielkiego przedsięwzięcia zaangażowanych było wiele osób, np. strażacy z OSP w Bogucicach zawiesili materiały, które obniżyły sufit, dzięki czemu lepsza była akustyka, pani Małgorzata Kudłaczak uszyła czerwone muchy dla chłopców, namalowała pięknego biało – czerwonego orła, babcia jednej z uczennic uszyła piękne biało – czerwone spódniczki, natomiast panie z obsługi prasowały materiały, alby, donosiły potrzebne rzeczy, a tata jednej z uczennic wykonał okno.
Wszystkim, którzy zaangażowali się w to piękne przedsięwzięcie , a także wszystkim, którzy tak licznie przybyli, aby razem z nami świętować 100 – lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości: BARDZO DZIĘKUJEMY ! ! !
Magdalena Kołodziej