Grupa IV „Misiaki” w bieżącym roku szkolnym wzięła udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Piękna nasza Polska cała”, którego honorowy patronat objęło między innymi czasopismo Bliżej przedszkola oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego a autorem projektu była Pani Ludmiła Fabiszewska. Projekt był nierozerwalnie związany ze 100-letnią rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Głównym celem projektu było kształtowanie postaw patriotycznych u dzieci i młodzieży uwrażliwienie ich na piękno, folklor i tradycje rodzime, oraz kształtowanie poczucia tożsamości narodowej i dumy z bycia Polakiem.
Dzieci pod czujnym okiem wychowawcy i nauczyciela pracującego w grupie wykonały 11 zadań. Osłuchały się, opanowały pamięciowo i zaśpiewały 4 zwrotki Hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego. Zaprezentowały go podczas Apelu – uroczystości, a także włączyły się w akcję – Cała Polska śpiewa Hymn 9 listopada o godz. 11.11 W grupie przeprowadzono zajęcie otwarte dla rodziców o tematyce patriotycznej. Dzieci, pod opieką rodziców, wykonały grupową pracę plastyczną „Strój ludowy naszego regionu” – krakowiak i krakowianka. Zajęcia zakończył wspólnie z rodzicami odtańczony Krakowiak, podczas którego rodzice próbowali układać kolejne figury do tańca. Grupa przygotowała uroczystość z Okazji 100 – letniej rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę, pod hasłem „Przedszkolaki dla Ojczyzny”. Dzieci opanowały i zaprezentowały rodzicom piosenkę o tematyce patriotycznej „ Polska, Polska, Polacy” oraz „Witaj Zosieńko”. Wszystkie dzieci opanowały i zaprezentowały wiersz W. Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”. Podczas zajęć otwartych dzieci próbowały sprawdzić naszych rodziców i wspólnie recytowały wiersz, oczekując na odpowiedzi rodziców. W naszych przedszkolu, przy bardzo dużym zaangażowaniu rodziców zorganizowano w sali Kącik „Piękna nasza Polska cała” o tematyce patriotycznej, złożony z różnorodnych pozycji książkowych dla dzieci przybliżających znajomość naszej ojczyzny. Dużym atutem takiej formy kącika było ogromne zainteresowanie ze strony dzieci zgromadzonymi w nim pozycjami. „Misiaki” codziennie, podczas zabaw dowolnych ochoczo oglądały wszystkie pozycje, szczególnie Albumy o Polsce dla dzieci, zadawały pytania, rozwiązywały zagadki itp. Kącik stał się prawdziwym źródłem wiedzy. Nieodłączną formą codziennych zabaw przez obiadem stały się w naszym przedszkolu zabawy ludowe, które dzieci ochoczo poznawały i ciągle do nich wracały. I tak dzieci poznały; Rolnik sam w dolinie, Gdzieżeś ty bywał czarny baranie, Ojciec Wirgiliusz, Moja Ulijanko, Kółko graniaste, Po szerokim stawie, Jawor no i oczywiście ulubiony Stary niedźwiedź i Mam chusteczkę. Nasza miejscowość jest malutka i nie doczekaliśmy się jeszcze widokówek ją promujących, więc nasze przedszkolaki samodzielnie wykonały widokówkę z prezentacją naszego przedszkola i wysłały na adres Pani Ludmiły Fabiszewskiej, koordynatorki projektu. Misiaki, przy pomocy nauczyciela, posadziły w naszym ogrodzie przedszkolnym „Drzewko Pamięci”, opatrzyły go logo projektu i nazwą naszej grupy. Dla naszych Misiaków zorganizowano wycieczkę do najbliższego Muzeum im. S. Fischera W Bochni, której celem było zapoznanie dzieci z historią najbliższego regionu Bochni i okolic, a więc i naszej Cerekwi. Dzieci poznały różne zabytki kultury regionalnej, dorobku historycznego.
Wszystkie te zadania, ich opisy oraz zdjęcia i filmiki zaprezentowano na stronie grupy projektowej a sprawozdanie umieszczono na stronie czasopisma „Bliżej przedszkola”. Po zakończonym projekcie grupa otrzymała podziękowanie oraz piękne Certyfikaty uczestnictwa.
Dziękując Wam za ogrom serca i pracy , włożonej w realizacje Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała”, chcemy życzyć dużo inspiracji i pomysłów, dalszych działań patriotycznych i folkowych, promowania naszej Pięknej Ojczyzny w kraju i za granicą, poszanowania tradycji i wartości. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem Waszego zaangażowania i wyjątkowych niepowtarzalnych pomysłów – z całego serca DZIĘKUJEMY!
Niech cudowne wspomnienia i wzruszenia pozostaną na długo w sercach naszych wychowanków i naszych.
Beata K.